Czym kierować się podczas wyboru myjki wysokociśnieniowej? Podpowiadamy!
Utrzymanie porządku wokół domu wcale nie musi być męczące. Wystarczy mieć odpowiedni sprzęt ogrodniczy. Na przykład myjkę wysokociśnieniową. Wytwarzany przez nią strumień wody skutecznie wyczyści wiele przydomowych powierzchni – podjazd, taras, ogrodzenie, meble ogrodowe, a nawet elewację. Przed zakupem urządzenia ciśnieniowego warto zwrócić uwagę na konkretne parametry. Zastanawiasz się, czym kierować się podczas wyboru? Podpowiemy Ci!
Myjki wysokociśnieniowe to stosunkowo proste urządzenia, jednak i one mają swoje tajemnice. Sercem każdej myjki ciśnieniowej jest pompa, dzięki której woda osiąga wymagane do czyszczenia ciśnienie. Pozostałymi podzespołami tworzącymi myjki są napęd pompy oraz zestaw natryskowy, na który składa się lanca, pistolet i głowica natryskowa z dyszą.
Jak działa myjka wysokociśnieniowa?
Do korzystania z myjek wysokociśnieniowych potrzebujesz tylko dwóch rzeczy: dostępu do ujęcia wody i paliwa lub prądu zależnie od rodzaju napędu. Wodę do czyszczenia można pobierać również ze zbiorników stojących, np. oczek wodnych, beczek czy stawów. Wtedy należy jednak doposażyć urządzenie w specjalny filtr do zasysania wody. Część modeli posiada go od razu w zestawie, np. myjka HDR-K 72-22 BH Cleancraft.
Jaka jest zasada działania myjki? Po uruchomieniu urządzenia pompa tłoczy wodę, jednocześnie zwiększając jej ciśnienie. Następnie woda pod ciśnieniem transportowana jest do pistoletu za pomocą węża wysokociśnieniowego połączonego z lancą. Silny, skoncentrowany strumień skierowany w stronę zabrudzeń skutecznie je usuwa. A Ty wcale nie musisz wkładać w to wysiłku!
Zastosowanie myjek wysokociśnieniowych
Myjki wysokociśnieniowe są bardzo łatwe i wygodne w użyciu, a zakres ich zastosowań jest niemal nieograniczony. Doskonale sprawdzają się do czyszczenia przydomowych schodów, porośniętych mchem ogrodzeń murowanych, dawno nieczyszczonego samochodu, motocykli, basenów, rolet czy wreszcie fasad domów. Używając tych urządzeń, w prosty sposób usuniesz uporczywe zabrudzenia, nawet bez dodatkowych detergentów. Warto pamiętać, że ciśnienie wody jest najsilniejsze tuż przy lancy. Pamiętając jednak o dostosowaniu siły strumienia do czyszczonej powierzchni.
Na jakie parametry zwrócić uwagę planując zakup myjki wysokociśnieniowej?
Planując zakup myjki, pierwszą rzeczą, którą powinieneś ustalić jest jej przyszłe zastosowanie. Zastanów się dokładnie, do jakich celów zamierzasz jej używać. Warto wziąć tu pod uwagę rodzaj prac i ich intensywność, a także typ powierzchni i stopień ich zabrudzenia.
Ciśnienie
Nie da się ukryć, że to najważniejszy parametr każdej myjki. Od ciśnienia zależy skuteczność urządzenia w walce z zabrudzeniami. Należy jednak wiedzieć, że niektóre powierzchnie są na tyle delikatne, że zbyt silny strumień wody może je uszkodzić. Dobrze, więc jeśli myjka będzie miała funkcję regulacji ciśnienia. Do typowych przydomowych zastosowań w pełni wystarczy ciśnienie na poziomie około 120 – 130 barów. Modele o wyższym ciśnieniu (200 bar i więcej) wykorzystuje się do czyszczenia bardzo mocno zabrudzonych powierzchni. Jeśli szukasz takiego urządzenia, zwróć uwagę na modele HDR-K 66-20 BL (200 bar), HDR-K 72-22 BH (220 bar) czy HDR-K 96-28 BL (270 bar). Są nieco cięższe, ale wciąż mobilne. Na pewno nie można odmówić im skuteczności. W końcu należą do klasy premium wśród myjek wysokociśnieniowych.
Waga
To szczególnie ważne kryterium, jeśli planujesz często używać urządzenia poza domem. Transport cięższych myjek może stanowić nie lada wyzwanie. Im myjka ciśnieniowa jest lżejsza, tym lepiej, ponieważ czasem będziesz zmuszony przenieść ją ręcznie.
Do pracy w ogródku i drobnych prac wokół domu najlepiej wybrać lekkie i kompaktowe urządzenia, np. model HDR-K 39-12. Ta myjka waży niecałe 6 kg, więc można ją podnieść nawet jedną ręką. Na dodatek jest naprawdę niewielka, więc na pewno znajdziesz dla niej miejsce w garażu. Przy tym produkt ten jest naprawdę dobrze wyposażony, jak na myjkę w tym przedziale cenowym. W zestawie znajdziesz, między innymi: zestaw do podłączania wody z filtrem, długi 5-metrowy wąż wysokociśnieniowy, dyszę spieniającą, regulowaną dyszę wysokociśnieniową czy przystawkę do czyszczenia powierzchni płaskich. Poza tym ciśnienie maksymalne o wartości 120 barów, którym dysponuje ten model spokojnie zaspokoi Twoje potrzeby.
Zużycie wody
Tu ponownie wszystko zależy od planowanego zastosowania myjki. Nie warto kupować urządzenia zużywającego hektolitry wody tylko po to, aby co jakiś czas umyć podjazd pod garażem. W takim przypadku optymalnym wyborem będą myjki wysokociśnieniowe, których wydajność tłoczenia znajduje się w granicach od 300 do 500 litrów na godzinę. To w zupełności wystarczy do umycia podjazdu razem z samochodem i nie tylko.
Tu ponownie możemy polecić model HDR-K 39-12. Świetnym wyborem będzie też HDR-K 44-13. Warto zwrócić na nie uwagę, aby nie narazić swojego portfela na niepotrzebne wydatki. Jeśli szukasz myjki o nieco lepszych parametrach przyjrzyj się modelowi HDR-K 85-16 TF. Jest bogato wyposażony i wzbogacony o rozwiązania zapewniające wygodę użytkowania – zintegrowany zwijacz i poręczny schowek na akcesoria.
Myjki zimnowodne czy ciepłowodne?
Oba rodzaje myjek mają swoje wady i zalety. Myjki ciepłowodne uważa się za bardziej ekologiczne. Zastanawiasz się dlaczego? Odpowiedź jest prosta – wysoka temperatura łatwiej radzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami czy smarami, dlatego czyszczenie można z powodzeniem przeprowadzić nawet bez użycia detergentów. A więc chemiczne środki czyszczące nie przenikną do gleby i wód gruntowych. Myjki ciepłowodne mają też nieco szerszy zakres zastosowań. Można ich bowiem używać do dezynfekcji i sterylizacji powierzchni.
Z kolei zaletą myjek zimnowodnych jest wyższe ciśnienie robocze. Dzięki większej sile strumienia również usuną trudne zabrudzenia. Bez użycia detergentów nie wskórają jednak wiele w przypadku tłustych powierzchni.
Czy myjki wysokociśnieniowe mogą być niebezpieczne?
Prawidłowo użytkowane są całkowicie bezpieczne. Posiadają wewnętrzne zabezpieczenia, które gwarantują operatorowi bezpieczną pracę. Należy jednak pamiętać o zasadach BHP:
- Nigdy nie kieruj strumienia wysokociśnieniowego w stronę ludzi i zwierząt!
- Siłę strumienia zawsze dostosowuj do typu czyszczonej powierzchni.
- Podczas pracy zakładaj podstawową odzież ochronną.
Komentarze