Ściągacze zewnętrzne i wewnętrzne. Jak dobrać i prawidłowo używać? Sprawdź!

Ściągacze zewnętrzne i wewnętrzne. Jak dobrać i prawidłowo używać? Sprawdź!

W poniższym artykule przedstawimy wskazówki dotyczące ściągaczy i bezpieczeństwa byście mogli w łatwy oraz bezpieczny sposób się nimi posługiwać.

 

Jeśli ściągany element osadzony jest na wale i może być chwycony do wyciągnięcia na zewnątrz potrzebujesz użyć ściągacza zewnętrznego. Działa on na zasadzie ściągania przy pomocy przesuwnych równolegle ramion, które chwytają od zewnątrz ściągany element. Dokręca się wrzeciono, co powoduje oddzielenie ściąganego elementu takiego jak np. koło zębate, koło pasowe, czy łożysko kulkowe.

Jeśli ściągany element osadzony jest w zagłębieniu potrzebujesz ściągacza wewnętrznego do jego bezinwazyjnego demontażu. Ściągacze wewnętrzne należy stosować razem z podpornicą i młotkiem ślizgowym. Ściągacze wewnętrzne przeznaczone są do ściągania łożysk, pierścieni zewnętrznych łożysk kulkowych oraz tulejek. Siła zacisku powoduje szybkie wyciągnięcie łożyska.

Ściągacze zewnętrzne

 

Pierwszym krokiem przy wyborze odpowiedniego ściągacza dopasowanego do konkretnego demontażu jest określenie dostępnej przestrzeni, aby dopasować odpowiedni wymiar ramion. W zależności od przeznaczenia możemy wybrać jeden z czterech typów ściągaczy:

  • Jeśli  wykorzystujesz ściągacz do różnych zastosowań i zmieniasz parametry – wybierz ściągacz z przesuwnymi równolegle ramionami, który umożliwia stopniowe przestawianie ramion i mocowanie przy pomocy śruby lub pokrętła radełkowanego
  • Jeśli wykorzystujesz ściągacz zawsze do tej samej czynności – wybierz model z samocentrującymi ramionami, które są ze sobą połączone i umożliwiają automatyczny zacisk
  • Jeśli wykorzystujesz ściągacz zawsze do tego samego celu – wybierz model z rozwieranymi ramionami, w którym ramiona i poprzeczka są połączone ruchomymi łącznikami. Dociskanie wrzeciona spowoduje mocowanie i zacisk ramion
  • Jeśli łożysko jest na jednej płaszczyźnie z powierzchnią otaczającą (by zdemontować taki element należy jednocześnie dokręcić zaciski boczne i chwycić element od spodu) i ważne jest zabezpieczenie ramion przed zsunięciem – wybierz model z zaciskami bocznymi, które dociskają ramiona do elementu demontowanego i zapobiegają zsunięciu się ramion

Równie istotna w wyborze właściwego sprzętu jest siła nacisku. Jeśli jest w normie – wybierz ściągacz z wrzecionem mechanicznym, jeśli natomiast wymagana jest duża siła nacisku (element mocno osadzony lub zardzewiały) – wybierz ściągacz z wrzecionem hydraulicznym.

WARTO WIEDZIEĆ

Jeśli masz dostęp do sporej przestrzeni wokół ściąganego elementu zalecane jest ściągacza 3-ramiennego, który równomiernie rozłoży siłę nacisku oraz pozwoli mocniej go uchwycić oraz łatwiej wyjąć.

Ściągacze zewnętrzne możesz używać zgodnie z przeznaczeniem do ściągania zewnętrznego za pomocą równolegle przesuwanych ramion – element chwytany jest od zewnątrz, dokręcane jest wrzeciono, co powoduje oddzielenie. Możesz też użyć ściągacza zewnętrznego jako wewnętrzny – wystarczy obrócić ramiona. Istotne jest jednak zapewnienie stałego punktu podparcia dla wrzeciona.

 

Wyposażenie dodatkowe

  • Przedłużki modułowe - Dla typoszeregów 20 i 30 KUKKO zaleca przedłużki modułowe (kompatybilne z wielkościami od 1 do 20). Przedłużki można ze sobą zestawiać i dostosowywać do wymaganej głębokości mocowania

 

  • Zacisk - Ściągacze zewnętrzne z wykorzystaniem dodatkowych zacisków. Zacisk dociska mocno ramiona do ściąganego elementu i zapewnia stabilność w czasie pracy

 

  • Wrzeciono hydrauliczne - Wrzeciono hydrauliczne umożliwia kontrolowaną i pewną pracę w zakresie od 7 do 20 ton. Wykorzystuje możliwości ściągacza lepiej niż wrzeciono mechaniczne. Przy zamianie wrzeciona z mechanicznego na hydrauliczne znacznej redukcji ulega stosowana w procesie siła.

 

Poznaj wskazówki, pozwalające na sprawną pracę i łatwy, bezinwazyjny demontaż elementów za pomocą ściągaczy zewnętrznych:

  1. Oliwienie powierzchni ślizgowych – powoduje zmniejszenie oporu i tarcia

  2. Smarowanie wrzeciona – zapobiega korozji, sprawia że prowadzenie wrzeciona jest gładkie i elastyczne

  3. Właściwe przyłożenie ściągacza – haki ściągacza muszą być prosto osadzone pod ściąganą częścią; w wałach środkowych ściągacz musi być przyłożony pośrodku

  4. Stosowanie wymiennych elementów dociskowych – pozwalają poszerzyć zakres zastosowań

  5. Odpowiednie zastosowanie akcesoriów – do każdego sposobu ściągania w ofercie Kukko znajdziesz akcesoria ułatwiające demontaż takie jak przedłużki, ściskacze napinające czy wrzeciona hydrauliczne – warto z nich korzystać dla ułatwienia pracy.

Wskazówki bezpieczeństwa:

 

  • Dla wałów centralnych – ustaw ściągacz centralnie względem wału dla symetrycznego ściągania
  • Elementy należy ściągać pojedynczo
  • Dla bezpieczeństwa pracy powierzchnia ramion powinna całkowicie przylegać od spodu do ściąganego elementu
  • Elementy przesuwne ściągacza muszę być stabilnie i całkowicie osadzone na poprzeczce
  • Ściągacze 2 ramienne są przeznaczone do stosowania w przypadku ograniczonej przestrzeni – jeśli jest dostępna wystarczająco duża ilość miejsca zaleca się stosowanie ściągaczy 3-ramiennych.

Ściągacze wewnętrzne

 

 

Ściągacz wewnętrzny chwyta i szybko wyciąga łożysko dzięki działaniu siły zacisku.

Aby dobrać najbardziej optymalny ściągacz wewnętrzny sprawdź średnicę wewnętrzną łożyska kulkowego, następnie można wybrać ściągacz spośród:

  • 2 i 3-zaczepowych ściągaczy wewnętrznych
  • Segmentowych ściągaczy wewnętrznych do wąskich przestrzeni
  • Ściągaczy łożysk igiełkowych

Do prawidłowego użycia ściągaczy wewnętrznych zalecane jest zastosowanie podpornicy lub młotka ślizgowego, a wybór odpowiedniego narzędzia należy od powierzchni oporowej – jeśli jest wybierz podpornicę, jeśli jej nie ma – młotek ślizgowy. Ściągacze Kukko można zastosować w połączeniu z obydwoma tymi akcesoriami, dzięki czemu otrzymasz wkładkę gwinciarską.

Wyposażenie dodatkowe:

  • Przedłużki - Zastosowanie przedłużki (seria 21-V) do ściągaczy wewnętrznych KUKKO serii 21 umożliwia ściągnięcie nawet głęboko osadzonych w tulejce elementów

 

  • Wkładka - Młotek ślizgowy KUKKO w połączeniu z wkładką gwinciarską 22-1-AS stosuje się w przypadkach, gdy możliwe jest wkręcenie trzpienia gwintowanego bezpośrednio w ściągany element.

 

Poznaj wskazówki, pozwalające na sprawną pracę i łatwy, bezinwazyjny demontaż elementów za pomocą ściągaczy wewnętrznych:

  1. Prawidłowe przyłożenie ściągacza - ściągacz musi zawsze chwytać pod usuwaną częścią. Należy również sprawdzić czy używana podpora nie blokuje elementu ściągającego

  2. Stosowanie przedłużeń – Jeśli ściągany element jest osadzony głęboko można zastosować przedłużki dedykowane do ściągaczy wewnętrznych

  3. Stosowanie adaptera gwintu - Adapter można stosować z młotkiem ślizgowym lub podporą, przejmuje funkcję ściągacza wewnętrznego, jeżeli w ściąganą część wkręca się kołki gwintowane.

  4. Wykorzystanie młotka ślizgowego i podpory ściągającej – młotek ślizgowy umożliwia wyjęcie elementu na małej przestrzeni bez konieczności użycia podpory, natomiast podpora zapewnia precyzyjną pracę i większą siłę

  5. Wykorzystanie elementów ściągacza wewnętrznego – bardzo wąskie krawędzie zapewniają ściąganie elementu nawet w mocno ograniczonej przestrzeni.

Wskazówki bezpieczeństwa

  • ​​Gdy stosujemy podpornicę jej ramiona nie mogą blokować ściąganego elementu
  • Ściągacz wewnętrzny powinien dokładnie przylegać do ściąganego elementu od spodu

Pamiętaj o poniższych zasadach używając ściągaczy zewnętrznych i wewnętrznych:

 

  • Gwinty wrzecion i poprzeczek muszą być zawsze czyste i dobrze nasmarowane.
  • Przed użyciem należy zapoznać się z zasadami prawidłowego użytkowania narzędzia z uwzględnieniem niezbędnych środków bezpieczeństwa.
  • W przypadku wszelkich wątpliwości co do któregokolwiek z powyższych punktów, zaleca się zasięgnięcia porady producenta w celu uzyskania wyjaśnień.
  • Przed użyciem należy upewnić się, że ściągacz jest w idealnym stanie.
  • Należy sprawdzić prawidłowe zamocowanie narzędzia i kontrolować siły powstające podczas ściągania.
  • Nigdy nie należy przekraczać wartości obciążeń podanych dla danego narzędzia i za pomocą klucza dynamometrycznego należy sprawdzać działanie sił na wrzeciona mechaniczne, a za pomocą manometru działanie sił na ściągacze hydrauliczne uruchamiane za pomocą pompy.
  • Zakładaj odpowiednią odzież ochronną. Zawsze noś okulary ochronne.
  • Ściągacz i ściąganą część należy zawsze przykryć folią ochronną dla zabezpieczenia przed nagłym rozdzieleniem.
  • W przypadku przeciążenia, utrudnionej pracy itp. należy przerwać proces i zastosować większy ściągacz danej serii.
  • Do obsługi narzędzia nie należy stosować żadnych elektrycznych i pneumatycznych wkrętarek.
  • Nie należy stosować żadnych przedłużek w celu zwiększenia przenoszonego momentu obrotowego.
  • Nie wprowadzać żadnych zmian w produktach.
  • Ponieważ  stal zmienia swoje właściwości wytrzymałościowe pod wpływem wysokiej temperatury, należy chronić ściągacz przed podwyższeniem temperatury podczas ogrzewania części, które mają być usunięte.

    

 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Sprawdź również...

Jak wybrać odpowiednie spodnie robocze?
Jak wybrać odpowiednie spodnie robocze? Na rynku znajdziesz szeroki wachlarz producentów, specjalizujących się w odzieży roboczej BHP, oferujących profesjonalne spodnie robocze. Jednak jak wybrać...
Zatyczki przeciwhałasowe – rozwiązania dla ochrony słuchu
Efektywność pracy bez hałasu W dzisiejszych czasach żyjemy szybko, w biegu, w świecie otaczających nas dźwięków, zdecydowanie zbyt rzadko pozwalając sobie na całkowitą ciszę. Przyzwyczajenie do...
Najlepsza odzież ochronna dla elektryka
Najlepsza odzież ochronna dla elektryka Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować najlepszą odzież ochronną dla elektryków w Polsce. Nasza odzież robocza dla elektryków spełnia najwyższe standardy...
Wykaz norm obuwia ochronnego
Wykaz norm obuwia ochronnego Odpowiednio dobrane obuwie ochronne pozwala na najwyższą ochronę stóp użytkownika, przy jednoczesnym zadbaniu o komfort noszenia i największą wygodę, nawet podczas...
Najlepsze Buty Robocze na Budowę - Trwałość i Komfort
Podczas pracy na budowie, ważne jest, aby być odpowiednio przygotowanym i chronionym. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia pracownika budowlanego są buty robocze. Dobrze dobrane buty nie...
Jaki agregat do domu wybrać: tradycyjny czy inwerterowy?
Agregat prądotwórczy to urządzenie, jakiego nie trzeba specjalnie przedstawiać. Jego zadaniem jest wytworzenie prądu wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej. Świetnie zatem się...